2009. június 21., vasárnap
digitábla
Hosszú vívódás után, egyelőre virtuálisan beleszálltam egy „vasba”, egy kevésbé szuper digitáblába. Ker. forgalomba még ezek is elég húzós áron vannak, ezért végigböngésztem az e-boltokat, ahol aztán meg is találtam a terméket. Meglepetéssel tapasztaltam, hogy többnyire azok a cégek, akik elég jó árakat tüntettek fel, mindenféle dologi címen, szépen feltupírozták a végső lét – szállítási költség, garancia biztosíték stb. Csak lestem…
Nagyon modern dolog ez az elektronikus vásárlás, de komolyabb áruknál azért lehetne, hogy elballagjak az üzletbe és ott vegyem át az árut, ha már ilyen maradi vagyok - a vevő, és nem csak én… Nos, fel volt adva a lecke, mert úgy éreztem ez már sokba kerül, innen egy kisebb ugrás, hogy drágább, de profi termékhez jussak.
Az e-bolt, ahol aztán regisztráltam, a személyes átvétel is benne volt a lehetőségek között, valamint a legjobb áron kínálták a bigyuszt, úgy, hogy nem is volt benne az ár-összehasonlító oldalakon. Harminc ropit szántam az üzletre, mondván tanulni egy egyszerűbb kütyü is jó lesz, ha nem válik be az eszköz, még elviselhető a veszteség. A végső ár azonban 34 lett, a fentiek alapján. Most akkor mi van? Ha ráteszek egy lapáttal, 84-ből megvan a profi (ez több mint két lapát…)
Éva rezignáltan jegyezte meg, hogy ez olyan, mintha bundát vennék nyáron, mondván, mennyit spóroltam vele.
e-bolt
2009. június 16., kedd
Sündisznó
Csendes sündisznóőrzést láthatunk. Lujzi és Gréti megtanulta, hogy nem érdemes ujjat húzni, ezekkel a tüskés gombócokkal. Ehhez persze sok kellemetlen tapasztalatot kellett elszenvedniük öt év alatt. Azért nem vagyok benne biztos, hogy ha lenne elég idejük, vagyis, hogy nem veszem észre mit csinálnak, akkor előbb-utóbb kinyuvasztják a legkeményebb ellenfelet is. Amikor a kutyák fiatalok voltak, minden ilyen vadászati eseménykor teljes izgalomban ugattak, morogtak, és ha ilyet hallottam éjszaka, mehettem ki mentőakcióra. Később rájöttek, hogy én elveszem a játékot-zsákmányt tőlük, így aztán szépen, csendben próbálták intézni a dolgaikat. Ha csendben is vannak, az izgatott rohangálás elárulja a szokatlan eseményeket.
2009. június 14., vasárnap
Medenceszezon
Hurrá, itt a nyár!
Ferike hetek óta készíti a medence helyét!
Először is kimélyítettük a földet, hogy ne kelljen az égbe másznunk fenekünket a szomszédok felé mutagatva minden egyes fürdőzésnél. Ferike ásott, én kubikoltam. Állítólag több mint száz talicskányi földet terítettem el a kertben!
Ma Feri kisimogatta a földet, kiszintezte, majd leterítette tavalyi fóliákkal, némi vékony régi szivaccsal. Én most nem segítettem, mert amikor halvány kísérletet tettem, az igen szagos levegő bezavart a lakásba. Az illatszonáta összetevői.: Feri ecetes gumicsizmája+az ázott, földes feketefóliák disznótrágya szaga. Most blogolva, csukott ablakok mögül szurkolok tovább.
_Éva_
Töltött ezmegaz
Egy kicsit macerás és sok edényt fogyasztó étel volt ez, de megérte.
Íme:
A kelkáposztaleveleket (6) és a karalábékat (4) vegetás vízben megfőztem.
A szójagranuátumot leforráztam, majd pörköltösen elkészítettem.
A töltelék: Két fej hagymát dinszteltem, szeletelt gomba és vegyes (fagyasztott) zöldséggel, paprika, fokhagyma, bors ízesítéssel pároltam.
A karalábénak kalapot vágtam, kiskanállal kikanalaztam a belsejét. A kis karalábégolyócskákat a megmaradt vegetás zöldséglébe hajítottam, s egy csomó új zöldséggel, zöldborsóval, 3 db csirkehúsleveskocekkal –mellékesen- levest főztem belőle.
Kivajazott jénaiba állítgattam a töltött karalábékat, kalapjukkal, valamint a batyuba hajtogatott töltött kelkáposztát.
Pizzakechupos tejföllel lelocsoltam, fóliával lefedtem, 180 fokon egy órát sütöttem.
Tanulság: a karalábét tovább kell főzni!
Másnap: felszeleteltem a megmaradt töltött ezmegazt, tepsiben átsütöttem, pirított újkruplival tálaltam. Még vacsorára is finom volt!
2009. június 13., szombat
Szivárvány
2009. június 9., kedd
Szürke cica
Másnap, mikor hazaértünk, sokkal erősebben volt érezhető a szag. Szomszédasszonyunk egy szürke macskáról beszélt, aki elég rozzant állapotban volt, erre egy kicsit megkönnyebbültem, hiszen az "én" cicám fekete-fehér foltos volt.
Nem volt mit tenni, hoztam egy ásót, kapát és óvatosan körbekutattam a kertnek ezt a részét. A kerítés tövében feküdt, szürkén elhagyatva...A jázminbokor tövében ástam egy gödröt, beraktam, ráhúztam a földet, rátettem egy virágot (mint ahogy minden állatra, madárra, ha úgy alakult), a tiszta levegő lassan visszafoglalta a helyét.
2009. június 8., hétfő
Házi rozsdafarkú
Ezt a képet ma reggel készítettem. Nem a legjobb.
Kis gépem már több mint öt éves, és nem mertem közelebb menni a fészekhez, a zoom pedig nem elég nagy, de remélem, látszik, hogy egy madár, egy házi rozsdafarkú (Phoenicurus ochruros) ül a tojásokon. Nagy megkönnyebbülés volt látni, hogy a kora tavasszal visszaérkező kedves madaraink hímje új párt talált, mert nem sokkal a megérkezésük után a tojó elpusztult. Nem tudjuk mi történt csak azt vettük észre, hogy a fehér szárnyú hím, egyedül van. Sokáig keresett másik párt, hiszen a természet törvénye azt parancsolja, minden áron utódokat kell felnevelni. Reméljük, hogy az idő és egyéb körülmények megfelelőek lesznek arra, hogy legalább egy, esetleg két fészekalj is kirepülhessen. Kutyáink szintén öt évesek és igen élénken érdeklődnek a fiókák iránt, amikor a kirepülési időszak elérkezik, akkor nem árt résen lennünk, szükség esetén beavatkozunk, hogy minden rendben legyen. De egyébként madaraink kiválóan oldják meg ezt a nehéz helyzetet. Amíg nem voltak kutyák, addig a macskák jelentettek valódi veszélyt. Az igazi drámai eseményeket viszont az ember, az időjárás és a véletlen okozza. A gyomirtók használata tragikus, mert a pókok, és egyéb rovarok mérgezetté válnak, és az örökké mohó fiókák ezt nem bírják ki. Döbbenetes, hogy amikor a szülők kidobták a tetemeket, a kutyák otthagyták a betonon. Az időjárás, a nagy forróság a kánikula szintén bajt okozhat, mert a fiókák kiszáradhatnak és ezt látva a szülők, idő előtt megpróbálják kicsalni a fészekből a fiatal madarakat. Egy alkalommal a többször felújított és használt fészek közül az egyik már olyan magas lett, hogy az izgő-mozgó tollgombócok kiborultak, egyenesen Lujziék orra elé…
Tehát, szurkolunk, hogy a sokadik rozsdafarkú generáció is sikeres legyen.
Feri
2009. június 7., vasárnap
Konyhatündér - a mosogatógép
Nincs jobb háztartási eszköz a mosogatógépnél. Aki nem rendelkezik ezzel a géppel, az mindenféle magyarázattal igyekszik a konyhai romok eltakarítását bagatellizálni, teljesen jóhiszeműen, hiszen nincsenek tapasztalatai. A hiedelem, mely szerint rengeteg vizet és áramot fogyaszt, egyáltalán nem fedi a valóságot. De ha így is lenne, akkor is megéri beruházni egy mosogatógépbe.
A mi konyhatündérünk kb. négy éves, még nem volt javítva, még nincs leharcolva, egyszóval tökéletes. Szeretek bepakolni, elrendezni az edényeket, nagyon kreatív tevékenység… Viszont nem szeretek kipakolni, elrakni a helyére a kész cuccot, de ez nem a géptől függ, rendes mosogatásnál sem szerettem ugyanezt.
Csak a 12 terítékes gépeket szabad megvenni, mert a kisebb, az kisebb…, a méret a lényeg. Ha tudod, meleg vízre kösd, azzal is kevesebbet fogyaszt - szerintem. Attól függően kell tisztítani a szűrőit, hogy mennyire dzsuvás a mosogatni való, én inkább leöblítem a nagyját, nem kínzom a „legjobb barátunkat”. Különösebb kezelést nem igényel, remélem még sokáig lesz hasznos tagja a konyhánknak.
_Feri_
Megjegyzés: Szerintem is a leghasznosabb gépünk! Főleg, mert kreatív feladat a bepakolás, s így (miután a monotonitás tűréssel a nők rendelkeznek a férfiak szerint, tehát nekik kell az "alantas" munkát végezniük), a pasiknak sem rangon aluli tevékenység a mosogatás a géppel. Hát még, ha olyan hálás és szerelmes ezért -is- a feleségük, mint én! :)
_Éva_
2009. június 6., szombat
Diéta
Glikémiás Indexet befolyásoló tényezők:
1. Szénhidráttípus. Általánosságban elmondható, hogy a csonthéjas, bogyós és savanyú citrus gyümölcsöknek, a föld felett növő zöldségeknek (továbbá a reteknek és hagymának) és hüvelyeseknek kicsi a GI-értékük.A föld felszíne alatt növő zöldségeknek (gyökérnövényeknek, pl. burgonya, répa, cékla), a finomra őrölt gabonalisztből készült péktermékeknek, valamint a rizsnek nagy a GI-értékük.
2. Rosttartalom. A rosttartalom is csökkenti a Glikémiás Indexet. Minél rostdúsabb egy étel, annál alacsonyabb a GI-je.
3. A fehérjében gazdag ételek (sajt, hús, hal, tojás) csökkentik a velük fogyasztott szénhidrátok Glikémiás Indexét.
4. Az ételek savassága, savanyúsága csökkenti az együttfogyasztott szénhidrátok GI-jét. Például két evőkanál citromlé akár 30%-kal is csökkentheti a GI-értéket. A salátáknál alkalmazott ecetes lé ugyanilyen hatású.
5. A szénhidrátok formája, vagyis a részecskék, szemcsék mérete is meghatározza a GI-értéket. Minél kisebb a részecske mérete – minél finomabbra őrlik a gabonát, minél kisebbre aprítják a szénhidrátot (püré, turmixolás) –, annál nagyobb a GI értéke.
6. A főzési idő. Minél hosszabban főzzük a burgonyát, tésztát és rizst, a szénhidrátjuk annál gyorsabban szívódik fel a vérbe, s emeli a vércukorszintet.
Diéta
Én meg három éve nem eszem zsírt és húst! :D Igaz, én elsősorban a vállam (izület) miatt mondtam le róla.
Szóval: Étrendváltás?
Én továbbra sem rajongok a húsért! :(
Azt belátom, meg régóta tudom is, hogy kenyeret, édességet nem kell enni. Annyit...
Szóval: Étrendváltás, de csak módjával.
Első lépésben igazodni kellene egy kissé a glikémiás indeksz szerinti étrendhez.
Ehhez megkezdem a cikkek gyűjtését. nem linkeket fogok lejegyezni, hanek átmásolok cikkeket, mert a weboldalak megszűnhetnek, s én használni akarom ezeket. Majd, ha már nem kellenek, mert már mindent tudok, illetve jön egy újabb őrület, aminek bedőlök, akkor törlöm. :D
Tehát, az első cikk:
GI-diéta |
A korábbi felmérések eredményei szerint azoknak az embereknek, akik alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasztanak, sokkal jobb lesz a közérzetük és egyben a zsírlebontásuk is hatékonyabbá válik. Ezek az ételek továbbá olyan anyagokat is tartalmaznak, melyek hatására csökken a vér "rossz koleszterinjének", pontosabban az alacsony sűrűségű lipoproteinnek (Low Density Lipoprotein; LDL) a szintje.
Hogyan használjuk a glikémiás indexet?
A tudományban a fiziológiai egyensúly megőrzésére irányuló alkalmazkodóképesség homeosztázis néven ismert. Az egyensúly elvesztése olyan hétköznapi problémák mellett mint fáradékonyság, hirtelen hangulatváltozások és állandó édesség utáni vágy, a jövőben jelentkező komolyabb egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát is növeli.Szénhidrátokra szükségünk van, csak a mennyiség és a minőség nem mindegy. Szerencsére az étkezés útvesztőjében is létezik egy iránytű, ami segít a szervezetnek megtalálnia az egyensúlyát és megtartani azt, minden káros mellékhatás nélkül. Ezen az úton, tudományos néven a glikémiás indexek kalauzolnak.
Az általunk előnyben részesített üzemanyag a szőlőcukor (glükóz), amit keményítőből és a különböző ételekkel által bejuttatott szénhidrátokból a májban állít elő a szervezet, az emésztést követően. A (szénhidrátból, fehérjéből és zsírból nyert) cukrot a szervezet elküldi a sejtekhez, ahol vagy azonnal elég, mert szükségünk van rá, vagy elraktározódik későbbi felhasználásra.
Ez történik minden szénhidráttartalmú étellel. A különbség csak az, hogy milyen gyorsan reagál a szervezet a bevitt üzemanyagra.
Nagyon egyszerűen megfogalmazva a glikémiás index azt a sebességet fejezi ki, hogy adott élelmiszerek milyen gyorsan szívódnak fel és emelik meg a vér cukorszintjét.
Felvetődik a kérdés: mi a különbség a magas és az alacsony GI-ételek között? A kutatók által megvizsgált ételek 1 és 100 között kaptak egy mutatószámot. A glükóz értéke 100, és ami ennél lassabban emeli a vércukorszintet, annak ennél alacsonyabb, ami gyorsabban, annak magasabb az értéke. Az egyszerű szénhidrátok gyorsan átalakulnak, ezért magas GI-ételként ismertek. GI-értékük 70 vagy még magasabb, ezért hirtelen emelik meg a vércukorszintet.Alacsony - 55 vagy annál alacsonyabb - glikémiás indexű ételek lassabban alakulnak át, de hosszú időre emelik meg a vércukorszintet.
Magas GI-ételekből összeállított étrend - fehér kenyér, sült krumpli, tejberizs - arra ösztönöz, hogy több kalóriát vigyünk be a szervezetbe, ami kikerülhetetlenül súlygyarapodáshoz vezet. Ennek két oka van: az egyik, hogy a magas GI-ételeket gyorsabban megemésztjük, ezért elfogyasztásuk után hamar ismét éhesek leszünk. A másik oka, hogy minél magasabb egy étel GI-értéke, annál gyorsabban szívódik fel és kerül a véráramba. A hirtelen megemelkedett vércukorszintet letargikus, rossz hangulat követi, amitől édességre vagy zsíros rágcsálnivalókra vágyakozunk ismét. Ráadásul a vércukor hirtelen megemelkedésével együtt jelentkező nagyfokú inzulintermelés komoly problémákat is okozhat.
Jó esetben a véráramba bekerült cukrot az inzulin hormon használja ott, ahol szükség van arra, és ha lassan kerül a vérbe, a szervezet pontosan annyi inzulint termel, amennyire szüksége van a felhasználásához. Ellenben, ha hirtelen jut nagy mennyiségű cukor a véráramba, a szervezet pánikolni kezd. A megemelkedett vércukor feldolgozásához a szervezet fokozott inzulintermelésre kényszerül, hogy gyorsabban eljutassa a többlet glükózt a zsírraktárakhoz, ahol az nem tehet benne kárt. Ez hízáshoz vezet, és végül diabéteszt, szívbetegséget okozhat, és éhségérzetet, lehangoltságot, koncentrációs zavarokat, korai öregedést.
A GI-diéta számokban mérve
A fogyás egyszerűen azt jelenti, hogy több kalóriát égetünk el, mint amennyit elfogyasztunk. A siker kulcsa, ha előre kiszámoljuk, mennyi az a napi kalóriabevitel, ami mellett biztosítani tudjuk a még biztonságos kalóriaveszteséget is. Függetlenül attól, mennyi felesleges kilótól kell megszabadulnod, csak 500 kcal-val (2100 kJ) egyél kevesebbet, mint a számodra ajánlott napi kalóriamennyiség.Minden egyes héttel 0,5-1 kilóval leszel kevesebb: ha ez lassúnak tűnik most számodra, gondolj arra, hogy közben nem fogsz folyton éhezni, és ehetsz olyan kényeztető dolgokat is, mint például a csokoládé. Továbbá valószínűbb, hogy ily módon a zsírszövetből veszítesz, és nem az izomtömegből, ami hozzájárul ahhoz, hogy a leadott kilók ne rakódjanak rád újra.
Számold ki, hogyan adhatsz le minden héten 1 kilót!
Első lépés: számold ki az alapanyagcsere-értékedet (BMR). Hogy ezt megkapd, szorozd be a kilóid számát 92,4-gyel. Ez a szám mutatja, hogy durván hány kJ-t éget el a szervezeted egy átlagos pihenőnapodon. (4,2 kJ=1 kcal)
Második lépés:
Attól függően, hogy mennyire aktív életet élsz, tovább kell szoroznod a már megkapott értéket:
- Ülőmunka (irodában dolgozó): x1,3
- Enyhén aktívabb munka (bolti eladó, háztartásbeli): x1,4
- Aktív munka (postai kézbesítő): x1,5
- Nagyon aktív munka (építő munkás, edző, biciklis futár): x1,7
Ez megadja azt a teljes energiamennyiséget, amit a szervezeted eléget egy átlagos nap folyamán.
Harmadik lépés: 2100 kJ-lal (500 kcal-val) kell ennél kevesebbet enned naponta ahhoz, hogy hetente leadj 0,5-1 kilót.
Ajánlások a GI-diétához
- Egy nap egyszer egyél magas és maximum kétszer közepes GI-értékű ételt, de a legjobb, ha ennél kevesebbszer. Igaz, hogy ezek a szabályok kevésbé károssá teszik a magas GI-ételeket, és egyensúlyt biztosítanak a szervezet számára, akkor is a legjobb, ha annyiszor kihagyod a magas GI-ételek fogyasztását, amennyiszer csak lehetséges.
- Ne ronts el egy alacsony GI-étkezést azzal, hogy cukros üdítőitallal, gyümölcslevekkel vagy alkohollal öblíted le azt.
- Mindig rostban gazdagon reggelizz! Ez megakadályozza a nap hátralévő részére az indokolatlan éhségérzetet, és feltölti az éjszaka folyamán kiürült energiaraktárakat. A rostban gazdag reggeli elősegíti az emésztést, és könnyebbé teszi az energiát adó tápanyagok felszívódását más ételekből. Megelőzi a székrekedést, ami egyik jelentős oka a fáradékonyságnak.
- Ha az étel íze engedi, adjunk hozzá valamilyen savanyítót, vagy együnk hozzá savanyúságot. A savanyítók lelassítják a tápanyag cukorrá alakulását. Ez gyakorlatban magas GI-reggeli kíséretében egy fél grépfrútot jelent, ebédhez salátát bioecetes (alma, málna, borecet vagy citrom) öntettel.
A diéta mellett fontos a testmozgás is!
2009. június 5., péntek
"Vadászok..."
Tudomásul kell vennünk, hogy kutyáink, bármilyen aranyosak is, mégiscsak ragadozók.
Reggel a szokás szerint nyitom az ajtót, várom a lelkes rohamot, - semmi. Ez rosszat jelent. Sündisznó, rosszabb esetben macska lehet veszélyben. Már látom, hogy a két kutya ül, és felfelé figyel a barackfa lombjai közé. Gréti iszonyú erővel koncentrál, se lát, se hall, hiába szólítom, Lujzi, akiben több a vadvér, (a doki szerint ez a fajta még nincs teljesen háziasítva - domesztikálva) és respektálja, hogy én vagyok az ALFA, hozzám rohan, de azzal a lendülettel vissza is tér. Nincs mese, macska van a fa tetején, ki tudja hány órája gubbaszt a legvékonyabb ágon. Csemegés akcióim kudarcot vallanak, lassan közelítem a helyszínt, a lombok között egy fekete-fehér foltos cica a menekült. Pár lépés választ el a fától, amikor a legnagyobb döbbenetemre a cica elindul lefelé, és ugrik a kutyák állkapcsai közé! Szörnyű kavarodás az orrom előtt, egy ugrással elkapom az egyik kutyát, a másik rohan a menekülő foltos után. A bokrok takarnak, és nem látom, mi történik, Lujzit elengedem, és szaladok utánuk, sikerül megfogni Gréti vastag bundáját a nyakán, így sikerül a cicának a kerítésen keresztül elillannia. Kezem véres egy karmolástól, a kutyák még percekig felajzott állapotban vizsgálják a tett színhelyét. A mentés sikerült.
Ez a harmadik eset, hogy egy macska a kutyák karjai közé veti magát... Nem is értem, tőlem jobban fél a cica, mint az ősi ellenségétől?
_Feri_