Elgondolkoztató filmet láttunk tegnap este a tv-ben.
„Ébredések” című amerikai film, valós történetet reprodukál két zseni színésszel, Robert De Niro és Robin Williams főszereplésével.
„Ébredések” című amerikai film, valós történetet reprodukál két zseni színésszel, Robert De Niro és Robin Williams főszereplésével.
A sztori lényege, hogy a doki – RW, egy olyan intézetbe kerül, ahol már évek, évtizedek óta gyógyíthatatlan, tetszhalott állapotban lévő betegeket „gyógyítanak”, azaz csak életfunkciójukat tartják fenn. Dr. Malcolm Sayer megpróbál kitalálni valamit, mert úgy veszi észre, a betegek mintha érzékelnék a környezetüket, reagálnak bizonyos dolgokra. Ezek a reakciók nem egyértelmű bizonyítékok, ezért elég nehéz rávenni a kórház vezetését egy újfajta gyógyszeres kezelés kipróbálására.
A terápia drámai hatást ért el, az első beteg aki a kezelést megkapta, Leonard – De Niro – felébredt több mint húsz éves „álmából” visszatért a való világba. A többi beteg is hasonlóan látványos eszmélésen megy keresztül.
Sajnos, a gyógyszer hatása csak rövid periódusban fejti ki a hatását, rövid idő múlva fokozatosan romlik a betegek állapota, mozgás-, beszédkoordinációjuk visszazuhan az eredeti szintre, magatehetetlen emberi bábukká süllyednek. A film végén elmondják, hogy a doktor további kísérletei nyomán egy-egy alkalommal még történnek felébredések, de korántsem annyira megrázó és hosszan tartó pillanatok voltak, mint ez az első…
Kiderülhetett számunkra az, hogy milyen keveset tudunk saját testünkről, hogy mennyire lehetünk biztosak abban, mit érzékelhet a világból az, akin semmi, de semmi reakció nincs. Lehet-e mondjuk eutanáziát kérni, - pálcát törni a hozzátartozóknak úgy, hogy fogalmunk sincs mi zajlik ebben a belső világban…
A színészek egytől egyik nagyot alakítottak, minden részlete, képi világa meggyőző. Ne feledjük a rendezőt sem, Penny Marshall.
Szerintem a tetszhalott állapot nem élet. Bármit érzékel az ember magatehetetlen állapotában, az nem élet.
VálaszTörlésNem pálcát tör a hozzátartozó, hanem nem akarja meghosszabbítani a tehetetlen kínszenvedést. Szerintem.
A film nagyon jó. Kár, hogy így februárban, amikor az ember amúgy is borongós hangulatú, akkor ilyen halálos filmeket nézünk.